Arganový olej - tekuté zlato z Maroka

05.09.2017

Arganový olej je nejdražším a nejvzácnějším olejem. Získává se ze stromu arganovník, který roste na jediném místě na světě - na jihozápadě Maroka v okolí As-Sawiry a Agadir. Jen výjimečně ho můžete spatřit v Alžíru a Izraeli. Oblasti, kde se vyskytuje, jsou pod ochranou Unesca.

Arganovník se hodně podobá olivovníku. Dorůstá do výšky 10 metrů, dožívá se až 200 let a jeho kořeny sahají až do hloubky 35 metrů. Má poměrně velké ostny. Jeho plody, arganové ořechy, jsou oblíbenou pochoutkou marockých koz, které za ořechy neváhají šplhat po stromě do vysokých výšek.

Strom plodí jednou za dva roky. Při přežívání v nehostinných podmínkách (sucho, vysoké teploty) se v plodech tvoří velmi silné bioaktivní látky.

Arganové ořechy se podobají olivám, jsou však větší a ve zralosti žluté. Olej se získává ze semínek, které se skrývají uvnitř ořechu, v tvrdé skořápce. Mají podobu mandlí. Pro potravinářské účely se semena před lisováním praží. Pro kosmetické využití jsou lisovaná za studena.

Olej je naprosto zázračný. Obsahuje až 80 % omega 6 mastných kyselin, vysoký koncentrát vitamínu A, F a vitamínu E (2,5 x - 3x více než olivový olej), skvalen, steroly, karotenoidy, tokoferoly a další cenné látky.

V Maroku má používání arganového oleje dlouhou tradici. Už berberské ženy věděly, že je olej velmi účinný na pleť vysušovanou větrem z pouště, že vyhlazuje vrásky, má výrazně omlazující účinek a řeší řadu problémů s pletí.

Také v kuchyni je tekuté zlato, jak se arganovému oleji říká, ceněno od pradávna. Nejen pro svoji oříškovou chuť, ale především pro řadu léčebných účinků. Je prevencí proti nádorovým onemocněním, snižuje hladinu cholesterolu, posiluje lymfatický, imunitní a nervový systém a řeší mnoho jiných problémů.                                                                                 (Zdroj: Wikipédia)

V nabídce Tiande najdete produkty, které arganový olej obsahují. Například velmi oblíbený Fluid na vlasy s arganovým olejem, nebo Pleťový krém s arganovým olejem z řady Phytocode.