Borůvky, modré korálky lesa

23.07.2017

Borůvky - modré korálky lesa. Jediná přirozeně modrá potravina v přírodě. Už máte pro letošek nasbíráno? Tyhle modré plody jsou doslova balzámem pro vaše zdraví. Nemluvě o výtečné chuti nebo bezkonkurenčním borůvkovém koláči. A víte, na jaké neduhy můžete borůvky použít?

Čerstvé plody obsahují spoustu vitamínů a minerálních látek. Vitamín C, B2, B5, B6, provitamín A, železo, hořčík, vápník, mangan, měď, chrom, zinek a také spoustu vlákniny. Posilují zrak, zlepšují noční vidění, prokrvení sítnice a pomáhají při šerosleposti.

Látky obsažené v borůvkách pomáhají rovněž snižovat cholesterol, zlepšovat pevnost a pružnost cév a proto se uplatňují při léčbě aterosklerózy, křečových žil nebo žilní nedostatečnosti dolních končetin. Borůvky jsou prevencí proti infarktu nebo mozkové mrtvici.

Vysoké množství antioxidantů zpomaluje stárnutí buněk a působí preventivně proti rakovině a dalším civilizačním nemocem. Borůvky můžeme zavařovat jako kompot, zamrazovat i sušit.

Čaj ze sušených borůvek je možné pít denně při zánětech střev (dráždivý tračník, ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc). Polévkovou lžíci sušených plodů zalijeme čtvrt litrem vroucí vody, necháme asi 20 minut povařit a pak louhujeme do vychladnutí. Stejnou službu udělá i borůvkový kompot.

Listy z lesních borůvek pomáhají v boji s cukrovkou. Sbírají se od června do července, ještě před nasazením plodů. Čaj z listů připravíme z jedné polévkové lžíce sušených listů, kterou zalijeme hrnkem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pijeme 3 x denně.

Do domácí lékárničky si můžete také připravit borůvkovou tinkturu: 100 g plodů zalijeme ½ l vodky a necháme 2 týdny louhovat. Pak přecedíme (plody pořádně vymačkáme) a uchováváme v uzavřené láhvi. Tinktura je vhodná na posílení cév, při vysokém cholesterolu, jako prevence infarktu a srdeční ischémie, nebo při nedokrvování dolních končetin. Užíváme malou lžičku před obědem.

No, a pokud ze všeho, co nasbíráte, děláte šťávy, pak vězte, že šťáva borůvek je vynikající prostředek na posilování celkové imunity, nebo na snižování horečky.