Červená řepa je zázrak

03.06.2018

ČERVENÁ ŘEPA - ZÁZRAK S VŮNÍ ZEMINY

Červená řepa je jedna z nejzdravějších potravin na světě. Nemá ale nejlepší chuť, proto se řepě mnozí lidé vyhýbají. Ke své velké škodě. Je to jedinečná zelenina, jejíž nutriční hodnoty jsou stejné bez ohledu na to, zda ji jíte syrovou nebo vařenou. (Až na některé vitamíny jako například vitamin C). Léčivé účinky řepy jsou známy už od pradávna. Používal ji třeba Hippokrates při léčbě různých onemocnění. V článku najdete informace o prospěšnosti této zeleniny a v závěru i jeden skvělý recept.

PROČ JÍST ČERVENOU ŘEPU

Je prospěšná při léčbě anémické krve, protože obsahuje velké množství železa. (Je hned po česneku druhou zeleninou s nejvyšším obsahem této látky.) Také má hodně jódu, který zajišťuje biosyntézu hormonů štítné žlázy. Z běžné zeleniny ho obsahuje více už jen zelí.

Červená řepa bojuje se stresem a poškozeními, které způsobují volné radikály. Dokáže to pomocí látek jako je betalain a polyfenoly.

Posiluje stěny krevních cév a kapilár díky vysokému obsahu vitamínů skupiny B. Je bohatá na kyselinu listovou a draslík, který chrání srdce. Dále na hořčík posilující kosti, na fosfor a železo, které zvyšují energetický potenciál.

Obsahuje také vitamín B12 a kyselinu listovou. Ty podporují tvorbu červených krvinek. Kyselina listová kromě toho regeneruje a omlazuje tělo stimulací tvorby nových buněk.

Pigment červené řepy betalain detoxikuje tělo a odvádí z něj toxické látky. Betakyaniny v červené řepě mají silný protirakovinný účinek a utlumují množení rakovinných buněk.

Vysoký obsah vlákniny podporuje dobré trávení a vstřebávání živin. Urychluje metabolismus, což uvítají zejména lidé, kteří se snaží hubnout nebo sportovci, kteří potřebují hodně energie.

Červená řepa rovněž usnadňuje vstřebávání vitamínu D z jídla a ukázala se jako účinná potravina pro prevenci demence a ostatních neurogenerativních onemocnění.

Obsahuje také více pektinu než jablko nebo mrkev. (Pektin je v těle odpovědný za vázání a odplavování těžkých kovů a radioaktivních látek. Předchází i vzniku dalších onemocnění, zamezuje šíření škodlivých bakterií ve střevech a má silné protirakovinné účinky, hlavně u leukémie.)

Červená řepa snižuje špatný cholesterol, vysoký krevní tlak, pročišťuje a regeneruje játra, zlepšuje mozkové funkce, má antisklerotické účinky a zefektivňuje metabolismus tuků.

Několik studií ukázalo, že červená řepa čistí a detoxikuje střeva a pomáhá obnovovat střevní mikroflóru. Díky vysokému obsahu karotenoidů, jako jsou lutein a zeaxantin, zlepšuje zrak.

Živiny nacházející se v červené řepě stimulují buňky imunitního systému, které pomohou líp předcházet a rychleji léčit různé druhy infekcí.

Vysoký obsah hořčíku zmírňuje příznaky stresu, zklidňuje a celkově podporuje činnost nervového systému a má pozitivní vliv na kvalitu spánku.   (Zdroj: internet)

VÝBORNÁ POMAZÁNKA Z ČERVENÉ ŘEPY:

2 menší řepy, 200 ml zakysané smetany, 1 PL oleje, 1 KL citrónové šťávy, 1 - 2 stroužky česneku, sůl pepř.

Řepy upečeme při 180 °C asi 30 minut. Po vychladnutí oloupeme a rozmixujeme společně se všemi surovinami. Část smetany můžeme nahradit tvarohem. My tuhle pomazánku milujeme také jako dip s vařenými brambory nebo k masu. V takovém případě přidám víc česneku.