Chcete dlouho žít? Jezte život!

07.08.2017

Když zahrabete do země švestku, vyklíčí a vyroste z ní další stromek. Pokud ale zahrabete švestkový knedlík, nefunguje to. Když hodíte hrách do vody, vyklíčí. Když ho vyrácháte v horkém vývaru, máte smůlu.

Vařením, pečením, smažením a jinými tepelnými úpravami ničíme v zelenině, ovoci nebo v mase život. Tedy téměř všechny důležité látky, vitamíny, minerály. To, co zůstane v rybě, když jí obalíte ve strouhance a vykoupete v horké olejové lázni, nestojí ani za řeč. A pokud si myslíte, že jste pro své zdraví něco udělali, když si upečete jablečný koláč, to se rychle probuďte.

Nechci tu nabádat, abyste zobali zrní, motali suši a cpali se jen syrovou zeleninou. K tomu, abychom tělu dopřáli látky, které potřebuje, stačí udělat kompromis 50 na 50. Tělo se musí bránit náporu civilizačních neřádů a vy do něj potřebujete dopravit vitamíny, minerály, enzymy a další veledůležité látky. Jinak začne chřadnout a nebudete vědět, ke kterému doktorovi dřív skočit.

Kompromis 50 na 50 je jednoduchý. 50 procent toho co denně sníte, by se mělo skládat z živých potravin. Z tepelně neupravené zeleniny, ovoce, ořechů, semínek. Do druhé poloviny si klidně zařaďte tu rybu, ale raději grilovanou než v nacucané strouhance, zeleninu vařenou v páře, i ten jablečný koláč nebo na co máte chuť. A když uberete na cukru, bílé mouce a neživých tucích, uděláte pro sebe jenom dobře. Jako hlavní pití zvolte samozřejmě také život, tedy čistou vodu. Můžete do ní vpašovat citrón, mátu, meduňku a odvděčí se vám nejenom tělo, ale i vaše chuťové pohárky.