Chcete dlouho žít? Pak volte kompromis :-)

24.04.2018

JEZTE A PIJTE ŽIVOT!

Když do země zahrabete švestku, vyklíčí z ní po čase stromek. Pokud ale zahrabete švestkový knedlík, nefunguje to. Když hodíte hrách do vody, vyklíčí. Když ho vyrácháte v horkém vývaru, na klíčky zapomeňte.

Vařením, pečením, smažením a jinými tepelnými úpravami ničíme v zelenině, ovoci a v dalších potravinách život. Zbavujeme je vitamínů, minerálů, enzymů... To, co zůstane například v rybě, když jí vykoupete v horkém oleji, nestojí ani za řeč. A pokud si myslíte, že jste pro své zdraví něco udělali, když si upečete jablečný koláč, to se rychle probuďte.

Nechci vás nabádat, abyste zobali zrní, motali suši a cpali se syrovou zeleninou od rána do večera. K tomu, abychom tělu dopřáli látky, které potřebuje, stačí udělat kompromis 50 na 50 a naše tělo bude schopné se bránit náporu civilizačních neřádů.

Kompromis 50 na 50 je jednoduchý.

Padesát procent z toho, co denně sníte, by se mělo skládat z živých potravin. Z tepelně neupravované zeleniny, ovoce, ořechů, semínek. A do druhé poloviny si klidně zařaďte rybu (raději grilovanou než v tukem nacucané strouhance), i ten jablečný koláč nebo na co máte chuť. Jako hlavní pití v průběhu dne zvolte také život. Tedy čistou vodu.

A ještě něco. Víte, že každá porce hlavního jídla by se vám měla objemově vejít do vašich dvou hrstí? Pokud jíte větší porce, pak se podle staré čínské tradice přejídáte. :-) 

Ilona Kaulfuss