Co nechutná ledvinovým kamenům?

19.06.2017

Samozřejmě vám to neřeknou. A i kdyby mohly, pak by se s vámi o tom stejně moc nepobavily. Otázka tedy spíš zní, čím byste se neměli ládovat, když už ledvinové kameny máte.

Pepek námořník ledvinovými kameny nejspíš netrpěl, protože baštil špenát jak o život. Ani u vás, když už se kameny objevily, to neznamená, že byste si občas nemohli menší porci špenátu dát. Rozhodně se ale neinspirujte Pepkem námořníkem. Stejná opatrnost jako u špenátu je na místě i u rebarbory. Zkrátka u potravin, zeleniny s vysokým obsahem šťavelanů.

Z nápojů byste měli raději vynechat kávu, černý čaj nebo kolu. Jasně, řeč je o kofeinu. Vím, že bez pořádného kafe nejde přežít J. Tak alespoň zmenšete počet hrnků za den z šesti na dva. A vařte si slabší kávy, ne zabijáckého turka jako připravuju já J.

K dalším pochutinám nebo potravinám, jejichž množství postavte honem rychle do latě a nepřehánějte to s nimi, jsou: sůl, tučné maso, drůbež, ryby, ale i alkohol.

No a čeho byste si měli naopak dopřát? Určitě pijte dostatek obyčejné vody. Ideální je, když si do ní ještě vymačkáte citrón. A světe div se, měli byste jíst větší objem potravin s vysokým obsahem vápníků. I když to v souvislosti s ledvinovými kameny zní nelogicky. Pravda je, že řada studií prokázala výhody vyšší spotřeby vápníku i v případě tohoto onemocnění.

A mňamka, kterou si můžete s klidem dát:

Makarony se sýrem

500 g celozrnných těstovin

2 brokolice rozdělené na růžičky

1 červená paprika, nakrájená na proužky

2 mrkve nakrájené na kolečka

1 l nízkotučného mléka

¼ hrnku kukuřičné mouky

1 kávová lžička hořčice

450 g nastrouhaného čedaru

¼ hrnku pšeničných klíčků

Troubu předehřejeme na 180 °C. Pekáček vymažeme. Těstoviny uvaříme podle návodu a na poslední dvě minuty k nim přidáme krátce povařit mrkev, papriku a brokolici. Slijeme a ponecháme v hrnci.

Mléko, kukuřičnou mouku a hořčici smícháme v kastrůlku a přivedeme k mírnému varu. Přisypeme sýr a vaříme asi tři minuty, dokud se omáčka nezahustí. Pak s ní přelijeme těstoviny, které čekají už celé studené v hrnci, pořádně promícháme a přendáme do pekáčků. Posypeme pšeničnými klíčky a pečeme asi 45 minut.