Jak budujete dálniční síť v mozku vašeho dítěte?

21.07.2017

Mozkové buňky se nedokáží dělit, ani se nerozmnožují. Mohou pouze odumírat. Proč tedy mozek dospělého člověka váží 1500 g, zatímco mozek kojence 500 g?

Důvodem jsou dendrity, kterých má dospělý člověk kolem 1 kilogramu. Dendrity jsou výběžky nervových buněk, pomocí kterých si mozkové buňky mezi sebou vyměňují informace. Dendrity se vyvíjejí "stravou" - podněty a informacemi. Bez dendritů bychom nebyli schopni formulovat větu, ani vypočítat jediný matematický příklad.

Neustálým předáváním si informací vytvářejí mozkové buňky jakousi dálniční síť až do nejodlehlejších oblastí mozku. Tato informační síť dálnic se tvoří po celý život. Více či méně intenzivně (záleží na kvalitě "potravy"). Jde o nekonečný proces. Pokud ovšem nenecháme mozek vyhladovět.

Děti mají neuvěřitelně hustou neuronální síť. Snáz se jim pak budují dálnice v mozku než u dospělých. Děti umějí zcela přirozeně odvozovat, pokládat chytré otázky - pokud jim ovšem dopřejeme dostatek podnětů. Zážitky, dobrodružství a vlastní zkušenosti jsou nejlepším stavebním materiálem jejich informačních dálnic. Ty ale nepodpoříte tím, že posadíte dítě k televizi, nebo k počítači.

Někdo by mohl namítnout, že v počítači najdou děti spoustu informací. Ano, správně, NAJDOU. Více méně pasivně. Teprve každá vlastní přečtená kniha, každý ovládnutý hudební nástroj, malováním pokořený list papíru, přetvořený kus modelíny, návštěva lesa nebo ZOO obohacují dětskou továrnu na myšlení dalšími a dalšími ulicemi.

Jakmile do života vstoupí rutina a s ní lenost myslet, nervová spojení u dospělých zakrňují a u dětí se přestanou tvořit nová. V okamžiku, kdy televize nahradí knihu, sociální kontakty, cestování nebo vlastní tvorbu, začne mozek dospělých stárnout a u dětí se nerozvíjí další síť dálnic.

Mozek je třeba neustále trénovat. Jedna procházka v lese dá vašemu dítěti i vám desetkrát více podnětů, než zhlédnutí jednoho dílu seriálu Ulice. Jedno projetí kaluže na kole podpoří výstavbu daleko více dálničních odboček v mozku, než sledování pohádky v televizi. Nález velkého mraveniště v lese bude mít pro jeho mozek větší přínos, než "inteligentní" hra na počítači.

Chcete-li podpořit výstavbu informačních dálnic ve svém mozku a mozku svého dítěte, dopřejte si více přirozených prožitků, zážitků, dobrodružství, více "vlastnoručně" nasbíraných zkušeností. Buďte se svými dětmi co nejvíc venku, sportujte, běhejte, jezděte na výlety. Mluvte o společných zážitcích, sdílejte vzájemně své pocity, dojmy, namalujte je, sestavte si fotoalbum, nebo třeba začněte psát velkou rodinnou kroniku. I mapování společné cesty je totiž podnět velmi výživný :-)