Jak na karpály?

19.09.2017

Syndrom karpálního tunelu je tzv. útlakový syndrom. Způsobuje ho postižení nebo poškození středního nervu v karpálním tunelu. Vzniknout může po úrazu zápěstí, zánětu šlach a vazů v této oblasti nebo přetížením zápěstí například při nevhodné práci s počítačem. Důvodem vzniku mohou ale být i hormonální změny (užívání antikoncepce, těhotenství nebo menopauza.)

Karpální tunel je úzký průchod v oblasti zápěstí, obklopený ze tří stran zápěstními kůstkami a ze čtvrté zápěstním poutkem ohýbačů. Touto štěrbinou se některé nervy, drobné cévy a šlachy svalů dostávají z předloktí do dlaně. Ohraničen je ze stran vyvýšeninami zápěstních kostí, zadní stěna je tvořena zápěstními kůstkami a ze předu je kryt zápěstním poutkem ohýbačů.

Spolu s mnoha dalšími strukturami zde prochází i nervus medianus, který v této oblasti může být tlačen na stěny tvořené zápěstními kůstkami a poutkem ohýbačů, což vede k následnému syndromu karpálního tunelu.

Častěji se problém objevuje u žen. Vyskytuje se na dominantní ruce a v poslední době bývá častým důvodem pracovní neschopnosti. Příznaky jsou oslabená citlivost, mravenčení, pálení, trnutí a bolesti prstů rukou, které často bolí i v klidovém stavu.

V rámci prevence či zlepšení stavu, který vznikl z dlouhodobého vystavování zápěstí tlaku nebo stejné činnosti, (např. s počítačem, hraní na hudební nástroj, psaní na stroji, práce u pokladny, na pásu...), jsou časté přestávky, procvičení prstů, rukou, ramen, používání ergonomických pomůcek, zvýšení příjmu vitamínu B6.

Máte dotaz? Nebojte se zeptat, ráda odpovím.  Ilona