Jarní detoxikace duše

28.03.2018

Jaro je pro duši obdobím generálního úklidu. To, co se v nás usazovalo v průběhu těžké zimy, se dere na povrch a čeká, jak se s tím vypořádáme. Někdo má své každoroční rituály, kterými se snaží s nepořádkem uvnitř zatočit. Jiný sází na to, že se všechno pročistí skrze tělo fyzické. No a mnozí ani nevnímají, že je v nich něco špatně.

Můžeme být jakkoliv silní. Můžeme být odolní vůči všemu zlému. Když ale nenabereme nové síly, začne nás ten kal uvnitř dusit. A někdy tak intenzivně, že nebudeme schopni najít klid nebo malý záblesk radosti.

Jaro je ideální dobou k tomu, abychom začali posilovat všechno dobré v nás a zbavovali se nahromaděného marastu. Je to období zrození, čistoty, nových příslibů. V souznění s ním můžeme snadněji docílit věcí, které jsme si naplánovali. A samozřejmě také dosáhnout většího úspěchu, když na sobě chceme něco změnit.

Více než kdykoliv jindy je důležité otevřít dokořán své smysly a snažit se vstřebávat vše, co se kolem děje. Všechny ty maličkosti, které v nás probouzejí vzpomínky na dětství, protože stejně jako dětství jsou jednoduché, čisté a dokonalé ve své prostotě. Poslední zbytky sněhu, které se mění na pramínky vody, první zelená stébla trávy, lepkavé pupeny na stromech, intenzivní zpěv ptáků, slunce, které zůstává déle na obloze. Vnímejme vše naplno, s pokorou a s radostí. Opravdově a bez hodnocení, jestli je něčeho dost, málo, jestli to je pozdě nebo brzy. 

Večer před usnutím si všechny tyhle maličkosti znovu přehrajme v hlavě. Intenzivně a hluboce. Všechno, co nás potěšilo, příjemně překvapilo, pohladilo... A postupem času se budeme cítit silní, vyrovnaní, klidní, připravení čelit nepříjemnostem a schopni v sobě nacházet radost i pocity štěstí.      - Ilona Kaulfuss -