Něco na vás leze?

18.09.2017

Něco na vás leze? Aby ne. V tomhle počasí se není čemu divit. Nesahejte hned po chemii a zkuste třeba slepičí nebo kuřecí polévku. Víte, že vám může udělat moc dobře?

Horká polévka nejdříve zvýší teplotu v nose a v krku. Tím vytvoří nehostinné prostředí pro viry, které mají raději sušší a studenější prostředí. Polévka také zředí hleny a usnadní jejich vylučování ven z těla. Rovněž bylo prokázáno, že slepičí, případně kuřecí polévka inhibuje tvorbu bílých krvinek, které se při nachlazení uvolňují ve velkém množství a způsobují známé příznaky, jako je ucpaný nos, slzavé oči a hlava jak škopek.

Přidáním několika stroužků česneku navíc účinky polévky znásobíte. Rozvařený česnek potom z polévky vyndejte a můžete si ho třeba rozetřít na chleba.

Tady jsou dva recepty na kuřecí polévku. Oba jsem vyzkoušela a je to mňamka. (PL - polévková lžíce, KL - kávová lžička)

Rychlá kuřecí nudlová polévka

2 PL olivového oleje, 350 g kuřecích prsou bez kůže, 1 velká cibule, 2 stroužky česneku, 2 mrkve, 1 červená paprika, 1 KL sušeného tymiánu, 1l kuřecího vývaru (nebo bujonu), 250 g špaget

V hrnci si rozehřejte olej a zprudka na něm orestujte nakrájená prsíčka (asi 5 minut). Osmahlé kousky vyjměte a dejte na čistý talíř. Do základu nasypte pokrájenou cibuli, opékejte asi 5 minut, pak přidejte pokrájený česnek, na kostičky nakrájenou mrkev, papriku a tymián. Stále míchejte a restujte asi 3 minuty. Přidejte osmahlé kousky masa, nalejte vývar a chvíli povařte. Pak tam vhoďte nalámané špagety na cca 5 cm kousky a vařte, dokud nebudou špagety uvařené.

Kuřecí karí polévka

Tato polévka má kromě vynikajících účinků proti nachlazení navíc i protirakovinové účinky.

2 Pl olivového oleje, 2 cibule, 4 velké mrkve, 1 brambor, 1 PL karí koření, 1 l kuřecího vývaru, 450 g kuřecích prsou bez kůže, půlka malého květáku, 1 hrnek hrášku.

Rozehřejte olej, přidejte nakrájenou cibuli a mrkev a opékejte cca 5 minut do mírného zhnědnutí. Přidejte kari, nakrájený brambor a polovinu vývaru. Přiklopte a vařte (duste) asi 10 minut. Pak nechte polévku mírně vychladnout a rozmixujte. Přidejte zbylý vývar, na kostičky nakrájené kuře a rozebraný květák na malé růžičky. Přiveďte k varu, stáhněte plamen a nechte vařit dalších asi 15 minut, dokud nebude květák i kuře měkké. Ke konci přidejte hrášek.   Ilona