Nepodceňujte nespavost!

18.07.2017

Míváte to tak, že celí utahaní padnete do postele a pak koukáte do stropu, ne a ne zabrat? Neustále měníte polohy, nevíte jak si lehnout, zkoušíte počítat ovce a oči se vám stejně nezavřou? Pak je něco špatně...

Potřebujete serotonin. To je taková chemická ukolébavka pro naše tělo. Zpomaluje aktivitu nervů, brzdí vlaky s problémy, které se nám valí hlavou a rozvádí po celém těle pocit pohody. Když nás obstoupí tma, mozek převádí serotonin na hormon melatonin, který pak kočíruje náš spánek. 

K tomu, aby tělo vytvořilo serotonin potřebuje tryptofan. Ten přijímáme v jídle. Tedy, pokud chceme dobře spát, pak ve správně zvolené večeři, nebo také v posledním zobnutí na velký hlad ještě před usnutím.

Určitě znáte jedno z tradičních doporučení proti nespavosti, kterým je teplé mléko s medem. Tryptofan vám dodá i plátek krůtího masa, krajíček celozrnného chleba, banán, ořechy, kousek tvrdého sýra, ale třeba taky zbytek pečených fazolí od oběda.

Večeři byste měli volit bez tučných mas, uzenin a kynutého pečiva. Zvykněte si dělat jako poslední jídlo něco lehkého, s velkým obsahem hořčíku, železa, vitamínu B. Jeden z receptů na večerní mňamku najdete dole.

Ještě před tím ale seznam toho, čeho byste se měli před spaním vyvarovat. V první řadě, ať už k věčeři baštíte cokoliv, zvykněte si žaludek nepřecpávat a jíst jen malou porci. Vynechat byste měli večerní kávu, alkohol a těžká jídla. Knedlo vepřo zelo k večeři tedy určitě ne :-)

ŠPENÁTOVÝ SALÁT S CIZRNOU

Potřebujete (pro dvě osoby):

1 cibuli nakrájenou na kolečka, 200 g konzervované cizrny (opláchnuté a osušené) 2 polévkové lžíce citrónové šťávy, 1 kávovou lžičku lněného oleje, půl lžičky olivového oleje, 1 stroužek česneku, 20 g rozdrobeného sýra feta, 80 g mladých špenátových lístků, 1 červené jablko nakrájené na plátky, 1 lžičku namletého lněného semínka.

Postup: Troubu předehřejte na 200 °C. Malý pekáček vymažte olejem, vložte do něj cibuli, pokapte jí trochou oleje a dejte chvilku zapéct (asi 10 minut). K cibuli pak přidejte cizrnu a vložte zpátky do trouby na dalších 10 minut, dokud cibule nezhnědne.

Mezitím si smíchejte všechny oleje s citrónovou šťávou, přidejte rozdrcený česnek a nadrobenou fetu. omyté špenátové lístky vložte do misek, posypte každou porci opečenou cibulí s cizrnou, na kostičky nakrájeným jablkem a lněnými semínky. Nakonec porce pokapejte zálivkou.