Prací prášek - laskavý služebník nebo zabiják?

04.06.2018

Co myslíte, je váš domov bezpečný?

Neobklopujete se v něm až příliš chemií?

V čem například perete prádlo pro sebe a svoji rodinu?

Isaac Asimov kdysi řekl, že chemie je smrt zabalená do sklenic a krabic.

Jednou takovou chemií, která se tváří jako laskavý pomocník, může být i prací prášek.

První prací prášek vynalezl Fritz Henkel v roce 1876. Mnohé ze složek jako je chlór, oxid siřičitý nebo fosfáty už o pár let později zabíjely. Posloužily v průběhu první a druhé světové války jako chemické zbraně...

Ročně se ve světě spotřebují desítky miliónů tun pracích prášků a desítky miliónů tun aviváží.

JAKÁ NEBEZPEČÍ SKRÝVAJÍ?

Jejich základem jsou fosfáty a povrchově aktivní látky, tenzidy. U většiny pak aniontové povrchově aktivní látky (A-PAL), které jsou relativně levné, ale taky velmi agresivní.

Je vědecky dokázáno, že pouhých 100 g A-PAL zabije do 24 hodin koně o hmotnosti 300 kg.

Někdo namítne, že prášek na praní nejíme. Jasně, že ne. Ale chemické látky z něj dostáváme do organismu jinými cestami.

Například vodou, kterou pijeme.

Vodu z pračky vypouštíme do potrubí, kterým se dostává do jezer a řek, ale také do spodních vod. A-PAL celkem v pohodě a bez újmy projdou čističkami a vracejí se zpět v pitné vodě téměř ve stejné koncentraci, ve které jsme je vylili!

Další cestou, kterou se A-Pal dostávají do organismu, je právě to naše čisté, vyprané a voňavé oblečení. Je prokázané, že ani po 10 cyklech máchání prádla v horké vodě se A-PAL z látky nevypláchnou. Zdraví škodlivé koncentrace povrchově aktivních látek zůstávají v oblečení až 4 dny!

JAKÉ NEBEZPEČÍ ZNAMENAJÍ A-PAL PRO ČLOVĚKA?

A-PAL se usazují v orgánech. Fosfáty obsažené v pracích prostředcích jejich proniknutí přes kůži navíc urychlují. Vyprané prádlo obsahuje zhruba 4 mikrogramy A- PAL na 1 cm2. Během jediného dne tak naší kůží prosákne až 0,08 g těchto škodlivých látek. Za rok je to téměř 30 g a v průběhu života do našeho těla můžeme dostat i několik kilogramů aniontových PAL. V játrech se z tohoto množství ukládá 0,6 % a v mozku 1,9 %. 

Mimochodem, víte, že A-PAL rozpouštějí tuk nejenom na oblečení, ale i na naší kůži?

Agresivním rozrušováním ochranné bariéry kůže se A-PAL dostávají snáze do krevního řečiště a do celého těla, kde negativně ovlivňují všechny orgány. Nejčastějším důsledkem kontaktu kůže s nimi je chemický imunodeficit. Zvýšená citlivost na řadu chemických sloučenin. Jde o získané chronické onemocnění, které se projevuje různými alergickými reakcemi. Nejznámějšími jsou alergie, alergická rýma, ekzémy, astma, dermatitida...

Podle světové zdravotnické organizace se počet alergiků ve světě zvýšil za posledních deset let o 20 % z celkového počtu populace.

Fosfáty, obsažené v prášcích, vážou navíc ionty vápníku a mohou způsobovat destrukci kostí a vznik osteoporózy. Ta je v současné době na 4. místě ve výskytu neinfekčních onemocnění ve světě. A podle statistik zabijí osteoporóza ženy mnohem častěji, než například rakovina prsu. Její léčba je přitom velmi nákladná a málo efektivní.

Dalším důsledkem praní prádla v pracích prášcích je reprodukční toxicita. I tu způsobují A-PAL. Negativním způsobem ovlivňují tvorbu semene u mužů, což velmi často vede k mužské neplodnosti.

Prací prášky se také podílejí na nárůstu případů rakoviny. Studie potvrdily, že úmrtí na rakovinu je 5x vyšší u lidí, kteří pijí vodu kontaminovanou modrozelenými řasami. Tyto řasy vznikají v důsledku znečišťování vod fosfáty z pracích prášků. Jenom pro představu: 1 g fosfátů stimuluje tvorbu 5 - 10 kg toxických sinic (modrozelených řas)! Ty při svém rozkladu uvolňují čpavek a sirovodík, které hubí všechen život v zasažené vodě.

DOPAD POUŽÍVÁNÍ PRACÍCH PRÁŠKŮ NA PŘÍRODU

A-PAL zvyšují skleníkový efekt. Snižují schopnost oceánů pohlcovat oxid uhličitý, což má za následek globální změny v klimatu. Kromě toho, že v důsledku těchto změn dochází k povodním, nebo naopak k dlouhým obdobím sucha, k hurikánům, k vysychání zdrojů pitné vodymizí z planety i řada živočišných druhů.

PAL, které se dostanou do půdy, uvolňují ionty těžkých kovů. Měď, olovo a rtuť. Zatímco u průmyslových podniků jsou škodlivé emise kontrolovány, proces znečišťování přírody pracími prášky probíhá nekontrolovatelně....

JAKÉ ALTERNATIVY VOLIT?

TianDe nabízí bezpečné praní s turmalínovými koulemi. Sama v nich peru už přes rok a neměnila bych. Tyhle koule neobsahují žádné povrchově aktivní látky, žádné fosfáty, ani jiné syntetické látky, ale 100 % přírodní látky - turmalín, zeolit a kovy vzácných hornin.

NA JAKÉM PRINCIPU FUNGUJÍ?

Hlavní proces praní probíhá díky vodě. Aby se z prádla odstranila špína, je třeba zvýšit rozpouštěcí schopnost vody. Toho dosáhneme tím, že snížíme její povrchové napětí.

U klasických pracích prostředků působením A-PAL. U turmalínových koulí fyzickým procesem. Přesněji, působením slabého střídavého elektromagnetického pole, které vzniká při pohybu turmalínu. To snižuje přitažlivost mezi molekulami vody a tím zvyšuje jejich rozpouštěcí schopnost.

Zeolit, který je v koulích obsažen, má pórovitou strukturu jako houba. Je schopen absorbovat všechny soli z vody a tím jí dodává měkkost. Prádlo je pak jemné a vzdušné.

Kovy vzácných zemin zvyšují vodivost vody, čímž rovněž zlepšují kvalitu praní.

Modrá koule obsahuje stříbro, které má antibakteriální a desinfekční účinky. Prádlo není cítit chemií a získá čistou a svěží vůni.

Eko koule byly speciálně navrženy pro praní barevného prádla. 

(Bílé prádlo peru a vyvařuju v našem "oříšku" a přidám do pračky 2 polévkové lžíce sody. Prádlo mám nádherně bílé a čisté. Občas si vyrobím svůj domácí prací gel. Kdo by měl zájem, recept mu pošlu.)

Turmalínové koule zachovávají původní barevnost prádla. Rozpouštějí solný film, který na prádle ulpěl používáním pracích prášků a tím pomáhají obnovit zašlé barvy. Prádlo je díky této schopnosti rovněž měkčí a pružnější, takže není nutné používat aviváž.

PRANÍ S KOULEMI JE EKONOMIČTĚJŠÍ

Sada vystačí na 400 pracích cyklů. Já cykly nepočítám, ale prací koule už mám víc jak rok a pořád skvěle perou. Jedno praní s práškem a aviváží vyjde na cca 18 - 25 Kč. Náklady na 400 pracích cyklů se tak mohou vyšplhat k 6.000 - 10.000 Kč

U turmalínových koulí činí náklady na 400 cyklů 1.088 Kč. Tedy, pořizovací cenu koulí.

PROSPĚJETE SVÉMU ZDRAVÍ I ZDRAVÍ PLANETY

Každým nákupem ekokoulí sponzorujete výsadbu jehličnanu.

Víme, že kyslík na zemi produkují především jehličnaté stromy. (Kromě jiného vypouštějí do ovzduší fytoncidy - biologicky účinné látky, které jsou schopné zničit řadu bakterií.) Každou vteřinu ale zmizí z planety les o velikosti fotbalového hřiště! Výsadba stromů přitom velmi silně pokulhává za těžbou. Oproti 13 miliónům hektarů lesa, které každoročně zmizí, se zalesní jen 6 mil hektarů.

Proto je výsadba jehličnanů společností tianDe efektivním způsobem, jak podpořit obnovu ekologické rovnováhy. Na planetě už díky tianDe vzniklo několik lesů. Tento rok by se měl začít sázet tianDe les i v Čechách.

CESTU SI VOLÍME SAMI

TianDe jde cestou úcty k přírodě a prosazuje se o ekologický způsob života. O to, aby naše planeta byla životaschopná i pro příští generace.

Zda jít cestou zdraví, s ohledem na přírodu, už je na každém z nás. Volba chemie, tedy pracího prášku, svádí. Je to jednoduché. Navíc nás média bombardují dojemnými reklamami o šťastných rodinách, které perou v pracích prášcích a máchají prádlo v avivážích a voní daleko do krajiny. Kdo by odolal...

Seřaďte své priority. A začněte pro své zdraví i pro zdraví své rodiny, ale i celé naší planety něco dělat. Třeba už jen to, že o věcech budete víc přemýšlet.

Poznámka:

Někdy se setkávám s názorem, že po vyprání s turmalínovými koulemi prádlo nevoní tak krásně, jako vonělo s aviváží. A pro někoho je dokonce absence této, většinou agresivní vůně, důvodem k tomu, aby dál riskoval zdraví své i svých dětí. Já používám svoji vlastní aviváž. Prádlo provoní jemně, není to ten dlouhý voňavý ocas, co se za člověkem táhne po použití komerčně vyráběných aviváží. Ale je to vůně příjemná, nechemická a navíc mě aviváž nestojí víc jak 20 korun.

RECEPT NA DOMÁCÍ AVIVÁŽ:

1 šálek jedlé sody, 750 ml převařené horké vody, 800 ml jablečného nebo obyčejného octa, 20 kapek esenciálního oleje podle volby. (Šalvěj, pomeranč, zelený čaj...)

Nádoba musí mít objem alespoň 4 litry, protože počáteční reakce je poměrně bouřlivá, tak ať vám to všechno neuteče na podlahu. V horké vodě rozmíchejte sodu a pak přilejte ocet. Dojde k reakci. Míchejte, dokud neustoupí pěna. Do mírně vychladlé směsi pak přidejte 20 kapek esenciálního oleje a aviváž přelijte do uzavíratelných lahví.    

- Ilona Kaulfuss -      Zdroj: TianDe