Prázdniny v bouřce i vichru, hlavně, že byly

11.08.2017

Včera jsem se vracela domů a začalo pršet. V autobuse jsem zaslechla, jak jedna dívenka říká kamarádce: Chčije, to zase bude nuda. Pošli mi alespoň SMS.

Vzpomínáte, jak jste prožívali prázdniny vy? Pro mě s bráchou začínaly už poslední týden v červnu. Aktovky jsme pohřbili na dno skříně a do školy chodili jen proto, abychom s kamarády dopilovali plány na léto. Přestaly nás dojímat lekce z trávicího ústrojí krávy, tipování hlavního města Kazachstánu nebo sedmá odmocnina stodvacátéčtvrté. Blížily se docela jiné starosti...

Kámoška Klára si pokaždé dávala závazek, že se přes prázdniny nezamiluje. Petra si v ústraní, opalovala ty svý "nemožně tlustý a bílý nohy". Honzu jsme vídávali, jak na sobě vláčí pytel s cihlama. (Posiloval, aby to po prázdninách nandal pitomcovi Járovi). Míša jezdila do Prahy za tetou a každé léto věřila, že tam potká Josefa Laufra. Zuzana vyrážela pravidelně na sběr ovoce, protože potřebovala peníze na "normální hadry, aby nemusela nosit ty šílenosti, co jí kupovali rodiče". Olda běhal po kopcích s foťákem a po nocích vyvolával fotky. (Dnes je z něho uznávaný lékař). No a my s bráchou jsme se na dva měsíce (vyjma táborů) stávali hrdiny Foglarových knih.

A slunce? To bylo tenkrát stejně nevyzpytatelné jako dnes. Až na to, že když pršelo, netrčeli jsme doma, ale lítali dál venku. (K velké radosti našich rodičů). Scházeli jsme se ve stodole (klubovně), na Písečáku, na posedu, prozkoumávali štoly pod starými domy, pořád bylo co dělat. Jediné, co si ze svých prázdnin fakt nepamatuju, že bych se někdy nudila.

Přeji vám krásné léto - je ho ještě pěkný kus před námi. Užívejte si ho alespoň tak, jako jste si dokázali užívat své prázdniny. A nelamentujte, když zaprší. Co by za tu vodu jinde dali. :-)   Ilona