Proti akné dobrou baštou

17.06.2017

Mnoho našich klientek trápí akné. Pupínky na tváři, které vznikají nadměrným množstvím hormonů, které stimulují tvorbu kožního mazu a keratinu. Obě zmíněné látky jsou v pořádku a bez nich by naše kůže byla jeden velký suchý pytel. Problém ale nastává v opačném případě. Tedy, pokud je těchto látek příliš. Pak začnou ucpávat vlasové folikuly a následkem toho začne rašit akné.

Nebojte, nebudu zabíhat k podobnostem. K tomu talíři s dobrou baštou se dostaneme.

Nejprve ale ve stručnosti, co by mělo z jídelníčku zmizet, pokud pupínky akné úspěšně obsazují vaši pleť centimetr po centimetru. Určitě byste se měly vyhnout obloukem bílým potravinám. Tedy chlebu, pečivu z bílé mouky a všemu s velkým množstvím sacharidů. Taky si dopřejte čas a neřešte své stravování průmyslově zpracovanými polotovary, které stačí ohřát v mikrovlnce, nebo švihnout na chvíli do trouby. S těmi, jako byste pleť pro akné přímo "pohnojily".

Co by naopak v jídelníčku chybět nemělo jsou ořechy (zejména para ořechy, mandle), luštěniny, drůbež, ryby (ty tučné - losos), zelenina a ovoce s vysokým obsahem beta-karotenu (batáty, mrkev, melouny, červené papriky) a s vitamínem C (rajčata, pomeranče, jahody), vše, co má vyšší obsah vitamínu E (vejce, listová zelenina, avokádo, sardinky) a místo bílé housky si raději dopřejte celozrnné pečivo...

Tak a teď slíbenou baštu, která akné určitě po chuti nebude, ale vám doufám ano.


Kuřecí salát s citrusy

¼ hrnku šťávy z čerstvých pomerančů

2 kávové lžičky šťávy z citrónů

2 kávové lžičky šťávy z limetky

1 prolisovaný stroužek česneku

4 menší kuřecí prsa bez kůže

2 lžičky olivového oleje

150 g mladých salátů (tenhle salátový mišuňg lze koupit v marketech)

1 červená paprika nakrájená na proužky

1 pomeranč rozdělený na dílky

Tenhle salát si musíte připravit předem, protože prsíčka se marinují minimálně 1 hodinu, nejlépe tři hodiny. V misce smíchejte pomerančovou, citrónovou a limetkovou šťávu s česnekem. Vložte do této směsi prsíčka, aby byla všechny směsí obalena, přiklopte a dejte do chladu marinovat.

Předehřejte gril (troubu). Kuře vyjmeme z marinády - tu si ponecháme, a dáme je grilovat na cca 15 minut. Mezitím si v malém kastrůlku povařte marinádu - asi tři minuty, odstavte a vmíchejte do ní olivový olej.

Směs mladých salátů a dílky pomeranče rovnoměrně rozdělte na čtyři talíře. Ugrilované masíčko pokrájejte, položte na salát a pokapejte marinádou. Dobrou chuť.        Ilona