Vrásky nejsou jen dílem genů

18.04.2017

Stárnutí pleti - jak vznikají vrásky a co na ně platí?

Vrásky nejsou tím, co my ženy vidíme rády. Každou nově objevenou vrásku důkladně analyzujeme a obvykle si jen smutně povzdychneme (kde se sakra zase vzala?). Jak se dá vráskám předcházet, jaký krém koupit a jak zmírnit jejich výskyt?

Co je to vráska a jak vzniká?

Abychom si svého nepřítele správně definovali - slovo vráska je označení pro záhyb v kůži, který vzniká stahováním pokožky. Vrásky se tvoří v hlubší vrstvě pleti, tzv. škáře. Škára (dermis) je složena ze sítě kolagenu, která dává pleti pevnost, a sítě pružného elastinu. V téže vrstvě nalezneme také proteoglykany, které zajišťují její hydrataci. Příčin vzniku vrásek je více. K významným strukturálním změnám ve škáře dochází vlivem fyzického stárnutí. Pleť přirozeně ztrácí pevnost, pružnost a hydrataci. Pokud se ptáte od kolika let se máte vrásek obávat (pokud patříte mezi ty šťastné, které vrásky ještě nepoznamenaly), pak vězte, že první vrásky se u žen objevují zhruba kolem 30 let. Možná začnete obviňovat celý svět, genetiku, nespravedlnost, ale jsme to i my samotné, které nesou vinu na tom, že se nám vrásky začínají tvořit.

Vrásky se tvoří v hlubší vrstvě pleti, tzv. škáře. Vznikají stárnutím organismu, způsobuje je ale i sluneční záření nebo smog.

Dobrou zprávou je, že na vrásky existuje mocná zbraň. Jmenuje se prevence. Smutnou zprávou je, že pokud jste se dříve prevenci nevěnovali, teď už bohužel vše nedoženete. Ptáte se v čem prevence spočívá? Hlavními faktory, které mají podíl na tvorbě vrásek jsou zejména kouření, nezdravé stravování a životní styl, nepoužívání hydratačních krémů, intenzivní vystavování slunci bez opalovacích krémů a v neposlední řadě návštěva solárií.

Jak si vybrat krém proti vráskám

Určitě jste si v drogeriích všimli, že výrobci krémů nezapomínají ani na nás, které už vrásky postihly. Krém proti vráskám je samozřejmě další možností, jak dohnat to, co jsme kdysi zanedbaly. Tyto kosmetické prostředky nám mohou nahradit některé složky kůže. Přípravky, které jsou volně prodejné se dělí hned do několika tzv. generací podle efektu, který v kůži vyvolají.

  • První generace působí na mělké vrásky, tedy jen na oblast pokožky.
  • Přípravky druhé a třetí generace využívají například vitamíny nebo antioxidanty, které jsou schopné v kůži zadržovat vodu nebo přímo ovlivňovat pojivovou tkáň a tím vrátit kůži zpět její původní objem.

Pouze ze 30% mohou za stav vaší pleti geny, zbytek je na nás samotných!

Důležitou součástí krémů proti vráskám jsou tzv. zvlhčovadla. Zvlhčovadla hydratují pokožku - zvyšují v ní podíl vody. Sem patří zejména kyselina hylauronová (jejím vlivem je pokožka silnější, pevnější a méně náchylná k tvorbě vrásek). Proti poškození způsobeným slunečním zářením a znečištěním ovzduší, působí antioxidanty. 

Doplňte do svého jídelníčku antioxidanty, které napomáhají v boji proti vráskám. Vhodné antioxidanty je možné přijímat kromě ovoce a zeleniny také ve formě doplňků - zinku, selenu či vitaminů A, C, E.


Jak předejít vráskám a redukovat je přírodní cestou

  1. Sluníčko ano, ale s mírou a správným krémem - každá z nás chce být do letních šatů krásná a opálená. Ruku na srdce, nepřeháníme to někdy s tím sluníčkem při honbě za bronzovou pokožkou? 
  2. Kvalitní spánek - pro zamezení tvorby vrásek je důležitá také dostatečná doba spánku - pokud vaše tělo nemá čas odpočívat, produkuje hormon kortizol, který narušuje kožní buňky.
  3. Životospráva - pokud kouříte, máme pro vás informaci, která nepotěší - díky cigaretám, které svému tělu dopřáváte, podporujete produkci enzymu, který ničí kolagen a elastin, jimž vděčíte za vypnutou pokožku. Do vašeho těla by měl naopak putovat dostatek tekutin bránící dehydrataci (místo kávy např. zelený čaj, voda) a omega-3 mastné kyseliny (ať už v tobolkách, nebo ve formě čerstvých ryb).
  4. Peeling - pokud patříte k těm ženám, které denně využívají kosmetický doplňků, i zde doporučujeme býti opatrná. Jste-li zvyklá, že svůj obličej denně myjete čistícími pěnami a peelingy, zbavujete tím pokožku nutné vrstvy přirozeného mazu. U mladších ročníků časté čištění pleti vyvolává nadbytečnou produkci mazu a akné. Po třicítce se produkce mazu zpomaluje a důsledkem toho je pleť vysušená. Doporučujeme místo těchto kosmetických přípravků každé ráno obličej opláchnout studenou vodou, která zlepší cirkulaci krve.
  5. Dehydratace - velmi důležitou součástí boje proti vráskám je hydratace vašeho těla. Abyste zamezila tvorbě vrásek je důležité nezapomínat na pitný režim! 
  6. Panenský olivový olej - je dalším skvělým pomocníkem jak na vrásky. Díky olivovému oleji si tělo pomáhá udržet pokožku na obličeji stále hladkou, pružnou a hebkou. 

Zdroj: Fitrevue.cz (upraveno)